Złoto w kosmetyce

Kiedyś...
Wzmianki o kosmetycznych właściwościach złota pojawiły się w tekstach źródłowych pochodzących z różnych stron świata. Pierwiastek ten wykorzystywany był, zarówno w starożytnym Egipcie, jak i w Chinach. Przyjmuje się, że właściwości biologiczne złota odkryli Chińczycy 2500 lat p.n.e. Chińskie młode damy wykorzystywały płatki złota dla ozdoby i pielęgnacji swoich twarzy. W Japonii w czasach Jiang Hu pisano, że dodanie złota do pudru powoduje wybielenie skóry i spowalnia procesy starzenia się. Stosowano również mieszankę złota i ziół do masażu skóry. Taki zabieg miał stymulować krążenie krwi i przyspieszać procesy regeneracji skóry.



Dziś... 
 Obecnie niezwykłymi właściwościami złota zainteresowali się dermatolodzy i chirurdzy plastyczni. Jako zupełnie ekologiczny i doskonale przyswajalny materiał, złoto w postaci cieniutkich nici stosowane jest do implantacji w skórę. Wszczepione w skórę złote nici przyspieszają proces regeneracji skóry poprzez pobudzenie produkcji nowych komórek. Dzięki czemu skóra odzyskuje blask i witalny młody wygląd.

Obserwując doskonałe rezultaty zastosowania złotych nici, kosmetolodzy postanowili wykorzystać jego działanie w preparatach kosmetycznych. W kosmetyce wykorzystuje się 24–karatowe czynne złoto w formie zmikronizowanej. Głównie w zabiegach regenerujących oraz odmładzających zniszczoną i poszarzałą skórę oraz rozjaśniających przebarwienia.
Preparaty zawierające złoto działają długotrwale, spowalniając procesy starzenia i skutecznie likwidując drobne zmarszczki. Cząsteczki tego cennego kruszcu są w stanie dotrzeć do warstwy podstawnej naskórka, uruchamiając tym samym mechanizmy związane z systemem jego nawilżania.

Wysokie stężenie złota w preparacie powoduje zwężenie porów oraz tworzy cenny film na skórze, który chroni przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych.
Złoto wykazuje także silne właściwości antybakteryjne, dzięki czemu zapobiega infekcjom skórnym. Wśród niektórych badaczy powszechna jest opinia, że właściwości przeciwzapalne złota są silniejsze od glikokortykosteroidów. W związku z tym może ono być skuteczną bronią w walce z trądzikiem. Koloidalne złoto jest czystym, całkowicie naturalnym środkiem. To zawiesina najdrobniejszych, mikroskopijnych cząsteczek złota w wodzie destylowanej. Koloidalny roztwór złota regeneruje, odbudowuje i równoważy siły witalne w organizmie. Stymuluje syntezę kolagenu, przyczyniając się do rekonstrukcji tkanki. Złoto koloidalne zawarte w kosmetykach jest całkowicie nietoksyczne i bezpieczne dla organizmu.

Metal ten jest również bardzo dobrym nośnikiem dla innych biologicznie czynnych składników, ponieważ przyspiesza ich migrację w głąb skóry. Dlatego często w jego towarzystwie pojawiają się inne cenne substancje. Niewątpliwie należy do nich witamina C. Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie połączenia złota z jedwabiem. Naturalny jedwab od dawna ma swoją ugruntowaną pozycję w kosmetyce. Głównymi jego składnikami są białka: serycyna i fibroina. Dzięki ich zawartości jedwab przywraca elastyczność skórze i opóźnia proces powstawania zmarszczek. Białka jedwabiu mają właściwości wiążące wodę, dzięki czemu zatrzymują ją w naskórku, nie dopuszczając do jego przesuszania.

Podobnie jak złoto, tworzy ochronny film na skórze, co zapobiega działaniu niekorzystnych czynników zewnętrznych. I co najważniejsze, białka jedwabiu stymulują metabolizm na poziomie komórkowym oraz przyspieszają proces odnowy komórkowej. Złociście połyskujące drobinki wykorzystywane do wzbogacenia pudrów, balsamów do ciała oraz cieni znamy już od wielu lat.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz